Eczane Tabela Yönetmeliği ile eczanelerinize yaptırmak istediğiniz tabelaları, standartlara uygun bir şekilde yaptırın. Standart dışı tabelaların söküldüğü ve verilen paranın hiç olduğu bir ortamda MS Reklam firması olarak bu yönetmeliğe uygun şekilde tabelalarınızı hazırlamaktayız. Devlet tarafından belirlenmiş olan tabela yönetmeliğine göre uyulması gereken eczane tabela kuralları şu şekildedir:

  • Zemini 200 cm gelen tabela: Bu tabela kapsamında harf yüksekliği 25 cm “eczane” yazısı genişliği ise 9 cm’dir. Tabelanın ölçüleri ise 200 x 45 cm’dir.
  • Zemini 300 cm gelen tabela: Bu tabelanın ölçüleri 300 x 70 cm’dir. Harf yüksekliği olarak 38 cm ve “eczane” yazısı genişliği ise 14 cm olarak uygulanır.

Bu standartlar ile birlikte tabelalarda kırmızı ve beyaz renkli alanlar mevcuttur. Eczane tabela yönetmeliği 300 x 70 cm üzeri ölçülere sahip olan tabelalar için kırmızı alanı büyütebilir ancak beyaz alanı 300 x 100 olarak muhafaza edebilirsiniz der. Böylelikle uzunluk arttıkça beyaz alan aynı ölçülerde kalır.

Eczane tabelası, çok uzaklardan dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Tıpkı anahtarcılar gibi bir standardı olan bu tabela gece ve gündüz insanların dikkatini çekmek üzere kurulmuştur. Standartlar dışında kullanılacak olan tabelalarda cezai işlem uygulandığı için güvendiğiniz yerlerden bunları temin etmenizde fayda bulunmaktadır.

Eczane Tabela Yönetmeliği

1 Nisan 2017 tarihi ile eczaneler, bu yönetmeliğe uygun olan tabelalara geçme konusunda zorunlu tutulmuştur. Bunun arkasındaki gerekçe ise:

  • Eczanelerin birbirlerine üstünlük ve haksız kazanç sağlamasının önüne geçmek
  • Çevrede oluşabilecek göz kirliliğini engellemektir.

Başlarda insanlara farklı gelse de zaman içerisinde bu uygulamaya tüm herkes alışmış ve tekdüze olmasının getirdiği avantajları yaşamıştır. Standartlara uygun eczane tabelaları ile birlikte sizlerde eczanenizin reklamını en iyi şekilde yapmaya başlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Sağlık Bakanlığı Eczane Levha Standartları Kılavuzu bağlantısına tıklayarak kolayca inceleyebilirsiniz.

Eczane tabelalarında kullanılan Led aydınlatma araçları, hem bu tabelaların uzun ömürlü olmasını sağlarken hem de oldukça şık bir şekilde gece ve gündüz fark edilmesini sağlar. Firmamızda üretim anında Led sistemlerden faydalandığı için ekonomik bir tabela almış olacaksınız. Web sitemiz aracılığı ile bizlere yazarak daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

ECZANE LEVHA STANDARTLARI KILAVUZU

Amaç MADDE 1: Bu Kılavuz ile ülkemizde faaliyet gösteren eczanelerin levhalarında aynı standartların kullanılması sağlanarak hastaların eczanelere erişiminin kolaylaştırılması, farklı standartlarda eczane levhası kullanılması halinde ortaya çıkan görsel kirliliğin ve eczaneler arası haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır.

Kapsam MADDE 2: 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a göre açılmış serbest eczaneleri kapsar.

Dayanak MADDE 3: Bu kılavuz 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a uygun olarak; 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 25 inci maddesine göre hazırlanmıştır.

ECZANE LEVHA STANDARTLARI

MADDE 4: (1) Eczane levha standartları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

a) Standart 1
Levha 1. Zemin ölçüsü 200 cm olan eczane levhası
Beyaz Tabela: 150 x 50 cm

b) Standart 2
400 cm ve üzeri zemin ölçüsüne sahip eczanelerde beyaz zemin 300x100cm olacaktır. Sadece kırmızı tabela zemine göre büyüyecektir.

ECZANE LEVHA STANDARTLARI KILAVUZU KUBİK KABARTMALI PLEKSİ

MADDE 5: (1) 2m, 3m, 4m ve 4m üzeri eczane cephesine sahip eczaneler için oluşturulan levha standartları ve uygulamaya ilişkin özellikler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

a) Taşıyıcı Konstrüksiyon
5.1.a.1. Konstrüksiyonu oluşturan tüm elemanlar demir profil malzeme olacaktır.
5.1.a.2. Taşıyıcı konstrüksiyon alt ve üst yatay profilleri minimum 30*30*2 mm et kalınlığında demir profil olacaktır. Profil, konstrüksiyon içine su girişini engelleyen türde olacaktır.
5.1.a.3. Ara taşıyıcı profiller 30*20*2 mm olup, söz konusu ara kayıtlar, maksimum 100 cm aralıklarla alt ve üst yatay profillere kaynak yapılacaktır. Taşıyıcı karkasın esnememesi için her dikey profil ile yatay profil arasına 45 derece açı ile minimum 30*20*2 mm demir profil payanda kaynatılacaktır.
5.1.a.4. Profillerin tamamı antipas boya ile boyanacaktır.
5.1.a.5. Konstrüksiyon arka yüzeyi 0,50 mm et kalınlığındaki gofrajlı alüminyum ile kapatılacaktır.

b) Alüminyum Kasa
5.1.b.1. Alüminyum kasaların tamamı kırmızı ve beyaz zeminler 2mm kalınlığındaki alüminyum olacaktır. Üst taban kırmızı alt zemin alüminyum kasanın derinliği 5cm, üst beyaz alüminyum kasa, yan alın kırmızı alüminyum kasa derinliği bükümler dahil 12cm olacaktır.
5.1.b.2. Alüminyum kasa, kırmızı alın ve yan alınların tamamı RAL 3020 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır. Beyaz üst zemin alüminyum kasa RAL 9003 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır. 5.1.b.3. Boya öncesi kromatlama ve alodine işlemi uygulanacaktır.
5.1.b.4. Kaynak atıkları tıraşlanarak düzeltilecek ve astarla nacaktır.
5.1.b.5. Kasa parçalarının birleşimlerinde aynı kotun tutturulmasına dikkat edilecektir.
5.1.b.6. Üst alın kırmızı alüminyum zeminlerin birbirlerine bağlantısı alttan geçme alüminyum profil ile yapılacaktır. Yan yana gelen parçalar arasında açıklık kalmayacaktır.
5.1.b.7. Kırmızı taşıyıcı levha takılacak zemin ölçüsünde olup, boy 70cm olacaktır. Üzerine gelecek beyaz levha boyu 15cm alt ve üst çıkış sağlayacak şekilde 100cm olacaktır. Eczanenin giriş kapısının konumuna bakılmaksızın, eczane ve eczane isminin yer aldığı beyaz zeminli levha, kırmızı zeminli taşıyıcı levhanın sağ ve sol tarafında eşit pay kalacak şekilde ortalanarak monte edilecektir.
5.1.b.8. Beyaz zemin, kırmızı üst alın üzerine modüler sistem olarak takılacaktır. Modülerlik sayesinde değişim kolay olacak ve alt zemine hasar vermeyecektir. Modüler beyaz zemin takıldığında, montaj vidaları ve profilleri kesinlikli görünmeyecektir.
5.1.b.9. Beyaz Zemin, 300x100cm olacaktır. Eczane yazısı, pleksiglas prizma üçgen harf fon baskı uygulaması yapılacaktır. Fon baskı uygulamasında 4mm kırmızı pleksiglas kullanılacaktır. Işık geçirgenliği ve ışığın homojenize olması için difüzyonlu pleksiglas kullanılacaktır. Yazı karakteri (font) Avenir Next Pro bold, kübik, 3 boyutlu olacaktır. Yazı karakterinin harf büyüklüğü ve ara boşlukları aşağıdaki çizimlerde detaylan darılmıştır.
5.1.b.10. Beyaz zemin üzerinde eczane ismi büyük harflerle ışıksız folyo olarak alüminyum zemine uygulanacaktır. Kırmızı yan alın alüminyum, içine dikine Eczane yazısı dekupe edilecek, içine beyaz 3mm pleksiglas kullanılacaktır. Eczane ismi karakteri (font) Avenir Next Pro olacaktır, Harf yüksekliği 20cm olacaktır. Teknik detayları aşağıdaki çizimde yer almaktadır.
5.1.b.11. Levhaların ışıklı yada ışıksız olması eczacının inisiyatifinde olup, ışıklı levhanın tercih edildiği eczanelerde sadece ‘’ECZANE’’ yazısında led aydınlatma kullanılacak, eczane isminde hiçbir şekilde aydınlatma olmayacaktır.